top of page
  • İhsan Emsalsiz

Etsy Pinterest Optimizasyonu İçin Etkili Yöntemler Nelerdir? 

Etsy satış oranlarını artırmak isteyen her satıcı türlü yollara başvururlar. Bu yol çoğunlukla arama motoru optimizasyonu olur. Fakat arama motoru optimizasyonunu küçümsememek ile birlikte bunun yeterli olmadığı kanaatindeyiz. Bundan dolayı Rhyme Export ekibi olarak bu içeriğimizde Etsy Pinterest optimizasyonu konusunu irdeleyeceğiz. Her ne kadar ilk bakışta Pinterest ve satış alakasızmış gibi gelse de tüm yazıyı okuduktan sonra fikrinizin değişeceğine eminiz. Anlatacaklarımızın video formatına Etsy Türkiye YouTube kanalımızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca sağladığımız Etsy danışmanlık hizmetiyle de Pinterest optimizasyonu sürecinizi kolaylaştırabileceğimizi hatırlatmak isteriz.


Etsy Pinterest Optimizasyonu Neden Önemli?


Gelişen teknoloji sayesinde dünya giderek küçülüyor. İstediğimiz kişiye veya ürüne istediğimiz an ulaşabiliyoruz. Bunu özellikle mobil uygulamalar sayesinde başarıyoruz. Durum böyle olunca büyük veya küçük tüm işletmeler sosyal medyanın gücünden faydalanarak daha da büyümeyi hedefliyor. Aslında aynı durum Etsy aracılığıyla satış yapmak isteyenler için de benzer.


Hepimizin ilham kaynağı olan Pinterest, aylık 320 milyondan fazla kullanıcısıyla büyük bir gücü elinde barındırıyor. Müşteriler bir ürünü almadan önce web sitelerin yanı sıra Pinterest’e de göz atıyorlar. Bu kadar büyük bir potansiyel müşteri kitlesinin varlığı, Etsy satış hacminizi yükseltmeniz için göz ardı edemeyeceğiniz bir fırsat diyebiliriz.

Pinterest'in Etsy satıcıları için ne derece önemli olduğunu anlamanız için bazı istatistikler şu şekilde:

  • Pinterest kullanıcılarının %52’si alışveriş yaparken Pinterest’ten faydalanıyor.

  • Kullanıcıların %83’ü bir ünlü yerine markayı takip etmeyi tercih ediyor.

  • Pinterest’te en çok repin edilen domain “Etsy.com”.

  • Pinterest'te global e-ticaret sosyal paylaşımının %44’ü gerçekleşiyor.

  • Pinterest, kullanıcılarını ürünleri direkt olarak Pinterest üzerinden satın almasını kolaylaştırmak için araçlara ve görsel arama teknolojisine yatırım yapıyor.

Gördüğünüz üzere pinler oluşturarak ürünlerinizi sergileyebilir ve bu şekilde mağazanıza daha çok trafik çekebilirsiniz. Böylece satışlarınızı kolayca artırmanız mümkün. Ancak Pinterest üzerinden bir kitleye ulaşmak her sosyal medya uygulamasında olduğu gibi zahmetlidir. Çünkü zaman ve emek ister. Peki listelemelerinizin daha çok alıcıya ulaşmasını nasıl sağlarsınız? Rhyme Export ailesi olarak Etsy Türkiye satıcılarına danışmanlık görüşmelerimizde en çok verdiğimiz tavsiyeler şu şekilde:


Etsy Pinterest İşletme Hesabı Edinin


Etsy için Pinterest stratejisi geliştirirken atmanız gereken ilk adım ir işletme hesabı oluşturmak olmalıdır. Bu sayede istatistiklerinizi görebilirsiniz. Ayrıca Pinterest hesabınızı açarken konumunuzu “Amerika” olarak belirtmelisiniz. Çünkü Etsy üzerinden olan satışlarınız genellikle Amerika’ya olacaktır.

Bir işletme hesabı açtıktan sonraki adım tüm ürünlerinizi sabitlemek olmalıdır. Yani mağazanızda bulunan ürünlere Pinterest hesabınızda da yer vermelisiniz. Yeterli içeriğinizin olmadığını düşünmeniz halinde farklı pinlerde yararlanmayı düşünün. Fakat tabi ki pinlediğiniz bu içerikler sizin ürünlerinizle rekabet halinde olmamalıdır.


Sürekli Yeni İçerikler Paylaşın


Tüm sosyal medya mecralarında olduğu gibi Pinterest’te de taratıcı ve devamlı olmalısınız. Bundan dolayı yeni, yararlı ve ilham verici içerikler paylaşın ve bu paylaşımlarınız mutlaka düzenli olsun. Bu sayede çok daha fazla insana ulaşacak ve Etsy satış oranlarınız artacaktır.


Pinlerinizi Planlayın


Az önce değindiğimiz gibi Pinterest sizden istikrar ister. Fakat bazı zamanlar buna zaman ayıramamanız da çok normal. Bundan dolayı Etsy Türkiye satıcılarına her zaman verdiğimiz tavsiye, pinlerini planlamaları oluyor. Pinterest'in sağladığı bu özellik sayesinde paylaşımlarınızı istediğiniz gün ve saate ayarlayabiliyorsunuz. Bu şekilde istikrarınızı kolayca sağlayabilirsiniz.


Günde En Az 5 Paylaşım Yapın


Hangi sosyal medya uygulaması olursa olsun her zaman aktif olmalısınız. Bundan dolayı günlük olarak ortalama kaç içerik yayınlamanız gerektiği bazı platformlarca belirlenmiştir. Fakat bu sayı, her birinde farklıdır. Etsy Pinterest optimizasyonu yapmak isteyen satıcılar için bu sayı ortalama 5’tir. Pin planlamanızı buna göre yapabilir ve görüntülenme sayınızı artırabilirsiniz.


Sayfanızı Mağazanızla Birlikte Güncelleyin


Pinterest taze içeriklere bayılır. Bu sebeple Etsy mağazanıza yeni bir listeleme eklediğinizde aynı anda o ürünü hesabınızda pinlemeniz, Pinterest algoritmasının dikkatini çeker. Hatta pini paylaşırken vereceğiniz bir link ile görüntünün sahibinin aynı şahıs olması, Pinterest optimizasyonunuz için çok daha etkilidir. Bu sayede içeriklerinizin üst sıralara çıkması mümkün hale gelir.


Pin Sıralamasını İyi Yapın


Pin sıralamanızı yaparken kendinize sormanız gereken soru şu olmalıdır: En önemli içeriğim hangisi? Bu soruyu yanıtladıktan sonra söz konusu ürününüzü ilk panonuza sabitlemelisiniz. Sabitlemiş olduğunuz bu pin, hem pano başlığınızdaki hem de pano açıklamanızdaki SEO sisteminden faydalanır. SEO hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız Etsy danışmanlık hizmetimize başvurabilirsiniz.


İçerikleriniz ve Panolarınız Uyumlu Olsun


Pinterest düzeni sever. Sahip olduğu gelişmiş görsel algoritması, alakalı olan ve olmayan içerikleri kolaylıkla ayırt eder. Bundan ötürü panolarınız ile içlerine yerleştirdiğiniz pinler alakasız olmamalıdır. Örneğin takılarla ilgili oluşturduğunuz panonun içine ayakkabılar eklemeniz, Etsy Pinterest optimizasyonu için tehlikelidir.

Tekrar Pinleme Sıklığını Azaltın


Pinterest kullanıcıları yeni içerikleri çok severler. Fakat panonuzda sürekli aynı içeriklerle karşılaşmaları, bir süre sonra sizden sıkılmalarına neden olacaktır. Bundan dolayı benzer içerikler paylaşacak olsanız bile araya en az 3-5 gün koymalısınız.


Aynı Pini Çok Fazla Paylaşmayın


Bazı kullanıcılar farklı içerikler üretmektense aynı pini defalarca paylaşırlar. Bu şekilde hiç yorulmadan görüntülemelerinin artacağına inanırlar. Fakat bu, çok büyük bir hatadır. Gelişmiş bir algoritmaya sahip olan Pinterest, bu durumu kolayca fark eder. Hatta sırf bu sebeple hanenize eksi puanlar bile yazabilir. Bundan dolayı aynı pini, panonuza yılda en fazla iki kere kaydetmeniz çok daha doğru olacaktır.


Taze Linkler Oluşturun


Etsy mağazanızda bulunan her ürünün fotoğrafını Pinterest hesabınızda paylaşmak istiyor olabilirsiniz. Ancak bu fotoğrafları paylaşırken eklemiş olduğunu Etsy mağaza linki her pinde aynı olur. Bu da Pinterest algoritmasının tüm fotoğrafları aynıymış gibi algılamasına neden olur. Bu nedenle her bir pin için farklı bir link üretmelisiniz. “bitly.com” gibi siteler, taze linkler üretmenize yardımcı olur. Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi Etsy Türkiye YouTube kanalımızdaki eğitim videolarından öğrenmeniz mümkün.


Açıklama ve Başlıklara Gereken Önemi Verin


Pinterest'te paylaşacağınız pinin açıklama ve başlığı için belli bir karakter sınırlaması mevcuttur. Belirlenen bu sınır başlık için 100 karakterdir. Başlığınızda özellikle ilk 65 karakterin önemli olduğunun altını çizmek isteriz. Açıklama için ise bu sınır 500’dür. Ancak açıklamayı mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın bizce. Ürünü madde madde açıklamak ve net olmak çok daha doğrudur.


Pin Hikayelerinden Faydalanın


Facebook, Instagram ibi mecralarda bulunan bir özellik olan hikaye, artık Pinterest’te de vardır. Yeni olan bu özellik, etkileşiminizi artırabilecek güçtedir. Ayrıca 24 saat sonra silinmemesi ve “repin” yapılarak tekrar tekrar paylaşılabilmesi, elde edeceğiniz trafiği güçlendirecektir. Pinterest hikayeleri ile ilgili daha fazla şey öğrentmek istiyorsanız Etsy danışmanlık hizmetimize başvurabilirsiniz.


Grup Panolarına Katılın

Pinterest'teki panoların farklı kullanıcılar tarafından yönetilmesi gibi bir imkan bulunuyor. Grup panosu denilen bu özel panolara, bir kullanıcının paylaştığı bir pin düşebilir. Bu özelliğiyle grup panoları etkileşimi artırmak çin harika bir fırsattır. Siz de grup panolarına katılarak görüntülemenizi artırmayı ve bu yolla etkili bir Etsy Pinterest optimizasyonu yaratmayı düşünmelisiniz.


Mobil Odaklı Düşünün


Pinterest kullanıcılarının %80’i mobil cihazlarla uygulamayı kullanırlar. Bu sebeple yüklediğiniz listeleme fotoğrafları mobil uyumlu olmalıdır. Ayrıca net, parlak ve kaliteli ürün fotoğrafları, kullanıcılar daha çok severler. Doğal ışıkta çekilmiş, iyi aydınlatılmış profesyonel fotoğraflar, mağazanızın ve hesabınızın da daha profesyonel gözükmesini sağlar. Hatta açık veya beyaz arka planda çekilen ürün fotoğrafları, etkili bir Pinterest stratejisidir.


Dikey Fotoğraf Denemeleri Yapın


Kullanıcılar, sosyal medya hesaplarının çoğunda genellikle kare fotoğraflar paylaşır. Ancak Pinterest, dikey fotoğraflara daha sıcak bakar. Bundan dolayı listelemelerinize mutlaka birkaç dikey fotoğraf eklemelisiniz. Nasıl yapacağınıza dair aklınızda soru işaretleri varsa Etsy’nin Pinterest hesabına göz atın ve diğer satıcıların yaplaştıkları dikey fotoğraf örneklerinden ilham alın.


Fotoğrafları Çeşitlendirin


Pinterest hesabınızda paylaşacağınız fotoğrafları çeşitlendirmeniz, size verebileceğimiz tavsiyelerin en mühimlerindendir. Örneğin Etsy satış odağınız doğal taşlı yüzükler. Farklı taşlarda ve farklı şekillerde yüzük fotoğrafları paylaşmanız, mağazanızı daha iyi tanıtmanıza olanak sağlar. Bu da iyi bir Etsy Pinterest optimizasyonu anlamına gelir.


Fotoğrafları Gerçek Hayata Uyarlayın

Her müşteri, satın alacakları ürünlerin gerçek dünyadaki görünüşünü merak eder. Bundan dolayı ürünlerinizin bir odada ya da gerçek bir insan üzerinde duruşunu fotoğraflamak harika bir fikirdir. Hatta bazı müşterilerinizden bir ricada bulunabilir ve ürünlerin nasıl göründüğüne dair birkaç fotoğraf isteyebilirsiniz. Bu fotoğrafları listelemelerinize ekleyerek potansiyel müşterilerinize güven vermeniz kolaylaşır.


Etsy Pinterest optimizasyonu hakkında detaylıca konuştuğumuz içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Anlattıklarımızın video formatına Etsy Türkiye YouTube kanalımızdaki eğitim videolarından ulaşmanız mümkün. Eğer daha profesyonel bir Pinterest optimizasyonu oluşturmak ve daha çok satış yapmak isterseniz Etsy danışmanlık hizmetimize başvurabilirsiniz.

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page